Czym jest cholesterol?Jest to cząsteczka tłuszczowa, która wchodzi w skład każdej naszej komórki – tworzy jej błonę komórkową, zabezpieczając przed czynnikami zewnętrznymi. To nie jedyna jego rola; cholesterol jest bowiem niezbędny do wytwarzania wielu istotnych substancji, chociażby hormonów, witaminy D czy żółci. Oprócz tego dostarczonego z pokarmu, wytwarzany jest głównie przez naszą wątrobę w ilościach nawet do 1000 mg na dobę.Fakt, iż podwyższony poziom cholesterolu wpływa niekorzystnie na rozwój komórek rakowych oraz ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych, jest powszechnie znany. Istnieją jednak liczne badania, które wykazują, że niski poziom tej substancji również nie jest korzystny - może on powodować spadek zdolności ochronnych komórki przed czynnikami zewnętrznymi. Najbezpieczniejsze dla naszego organizmu jest utrzymywanie poziomu cholesterolu na poziomie optymalnym – nie za wysokim, ale i nie za niskim.
Dieta antycholesterolowaPodstawą diety profilaktycznej oraz wspomagającej obniżanie cholesterolu jest jak najmniejszy stopień jej przetworzenia. Często zaleca się, aby wykluczyć lub zminimalizować podaż tłuszczów zwierzęcych – pamiętajmy jednak, że tłuszcz jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Korzystnym rozwiązaniem jest wprowadzenie produktów zawierających tłuszcze nienasycone, szczególnie te o dużej zawartości kwasów omega 3, takie jakawokado, ryby morskie, nasiona chia, a także siemię lniane. Kolejnym, niezwykle istotnym krokiem jest wyłączenie z diety wszelkich słodyczy i produktów typu fast food; zawierają one, oprócz cukru, szkodliwe tłuszcze typu trans. Dieta antycholesterolowa powinna być bogata w błonnik, zwłaszcza ten rozpuszczalny, znajdujący się w płatkach owsianych czy suszonych owocach, a także antyoksydanty. Źródłem tych ostatnich są owoce i warzywa, szczególnie te, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Sprzymierzeńcem w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu jest również zielona herbata.
Apteczne perełkiJeśli nasz poziom cholesterolu jest delikatnie podwyższony lub chyli się ku górnej granicy, należy przedyskutować z lekarzem lub farmaceutą pomysł zastosowania naturalnych preparatów na bazie karczocha czy monakoliny K. Korzystne może być również włączenie suplementu na bazie kwasów omega 3, które wykazują działanie przeciwzapalne i ochronne na serce, a także wzmacniające odporność. Kolejnymi preparatami wspomagającymi walkę z podwyższonym poziomem cholesterolu są witaminy z grupy B oraz koenzym Q10, który jest silnym antyoksydantem, a poza tym wzmacnia serce oraz układ nerwowy.
Z cholesterolem można walczyć, co więcej, powinno się to robić! Zadbajmy o regularność badań, codzienną dietę oraz suplementację, a w efekcie dostaniemy zdrowie, zmniejszone ryzyko chorób naczyniowych oraz lepsze samopoczucie.