Dbać o siebie – co to znaczy?
Czy zastanawiałeś się co możesz zrobić, aby zadbać o swoje zdrowie? Czy masz na nie jakikolwiek wpływ? Otóż tak, i to znaczny. Zdrowie w ponad 50% zależy od stylu życia, czyli od nas samych. Istotne znaczenie mają również czynniki środowiskowe (ok 20%) oraz czynniki genetyczne (ok 15%). Natomiast najmniej zależy od opieki zdrowotnej (10%), z którą kontakt zwykle mają osoby z już rozwiniętymi chorobami. Stąd najbardziej prozdrowotną strategią jest wykrywanie i eliminacja (lub modyfikacja) czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworów.
Nie mamy wpływu na nasz wiek, płeć oraz wczesne występowanie choroby niedokrwienia serca w rodzinie, ale istnieje dużo czynników na które jesteśmy w stanie wpłynąć poprzez zmianę złych nawyków na prozdrowotne. Do złych nawyków należą:
palenie tytoniu, mała aktywność fizyczna, podwyższone ciśnienie tętnicze, zwiększone stężenie cholesterolu i/lub triglicerydów we krwi, nieprawidłowa tolerancja glukozy lub cukrzyca, nieprawidłowe żywienie, wysoki poziom BMI (Body Mass Index – indeks masy ciała), otyłość, warunki socjoekonomiczne oraz stres.Czy potrafimy dbać o siebie?Wdrożenie zmian stylu życia zakładających przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, edukację zdrowotną oraz zwiększenie ilości wykonywanego wysiłku fizycznego pozwoli na redukcję czynników ryzyka.
Rzuć palenie!Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Czy wiesz, że regularny palacz ma prawie 50% ryzyko zgonu z powodu palenia? Nie można o tym zapominać. Przed rozpoczęciem rzucania palenia należy określić stopień uzależnienia od nikotyny oraz wykonać test motywacji do zaprzestania palenia.
Odżywiaj się dobrzeZrównoważona dieta obniża ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz zapobiega nadwadze, chorobom układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, osteoporozie i nowotworom. Pamiętaj, że to Ty dokonujesz wyboru składników jakie znajdą się na Twoim talerzu.
Pokochaj aktywność fizycznąZwiększenie aktywności fizycznej obniża wartości ciśnienia tętniczego, zmniejsza stężenie glukozy we krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca oraz ryzyko zgonu aż o 20-25%. Co więcej, regularne uprawienie aktywności fizycznej wpływa korzystnie na poprawę sprawności psychofizycznej. Dlatego warto co najmniej 30 minut każdego dnia poświęcić na aktywność fizyczną. Spośród dyscyplin sportowych zalecane są szybkie marsze, jogging, pływanie, jazda na rowerze, taniec, gimnastyka lub tenis.
Nie stresuj się!Szczególnie długotrwały stres kilkukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych. Objawami stresu są zdenerwowanie, zaburzenia, niepokój, zwiększone pocenie się, drżenie rąk, szybkie bicie serca oraz problemy ze snem. W redukcji stresu pomocne mogą być ćwiczenia odprężające na świeżym powietrzu, muzyka oraz dieta obfitująca w świeże owoce i warzywa.
Zdrowie kojarzone jest z uśmiechem, szczęściem, dobrą kondycją i samopoczuciem. Aby móc w pełni cieszyć się życiem należy zadbać o zdrowe nawyki. Pamiętaj, że wdrażając prozdrowotne nawyki zmniejszasz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów oraz znacząco poprawisz kondycję i wydolność Twojego organizmu.
Paweł Balsam, BA, MD, PhDPełna wersja artykułu znajduje się na stroniewww.biovital.pl